Ceny benzyny i innych produktów - Wenezuela

Wenezuela - ceny benzyny i innym produktów

  • Poleć:
  • Poleć
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • Blip
  • Gadu-Gadu Live
  • MySpace
  • Śledzik

Jeśli wymienimy dolary na boliwary po czarnorynkowym kursie za większość produktów zapłacimy podobnie jak w Polsce. Idąc do knajpy czy na zakupy do sklepu nie zauważymy specjalnej różnicy ani na korzyść ani na niekorzyść.

Osobnym tematem są ceny benzyny. Jeszcze przed wyjazdem do Wenezueli mieliśmy świadomość niskiej ceny paliw. Już w pierwszego dnia mieliśmy okazję rozmawiać z Wenezuelczykiem na ten temat i mimo, że wszyscy dość dobrze mówiliśmy po Angielsku nie do końca mogliśmy się w tej sprawie porozumieć. Słyszeliśmy o setkach litrów za jednego dolara co wydawało nam się jakąś abstrakcją i uznaliśmy, że się po prostu nie zrozumieliśmy. Do sprawy powróciliśmy przy okazji rozmowy z właścicielem biura podróży w Santa Elenie, który na pytanie ile kosztuje benzyna odparł, że nie wie dokładnie, ale swój motor do pełna tankuje za 3 boliwary czyli za jakieś 1 zł. Podobne pytanie zadaliśmy kierowcy samochodu terenowego, który wiózł nas na trekking na Roraimę. Dowiedzieliśmy się jedynie, że on też nie wie, ale swoją terenówkę tankuje do pełna za 5 boliwarów czyli za jakieś 1,7 zł. Próbowałem to sobie przeliczyć. Tylko biorąc pod uwagę, że do baku motocykla wejdzie max 10 litrów a do terenówki pewnie z 80 litrów, ceny za litr wychodziły mi zupełnie inne.
Sprawę wyjaśniliśmy dopiero na stacji benzynowej, którą odwiedzaliśmy kilkukrotnie pokonując długą trasę wynajętą taksówką. Cena benzyny bezołowiowej to koszt 3 groszy za litr przy czarnorynkowym kursie wymiany. Dowiedzieliśmy się również dlaczego nikt nie wie ile benzyna kosztuje.

Proces tankowania wygląda następująco:
Wystarczy podjechać pod dystrybutor, pod którym stoi już ktoś z obsługi. Nawet nie trzeba wychodzić z samochodu. Po chwili nawet bez pytania mamy zatankowane do pełna. Nasz kierowca w odróżnieniu od nas nawet nie zerka na dystrybutor. Nawet nie wie ile zatankował i ile ma zapłacić. Wyciąga rękę przez okno, płaci 4 boliwary i odjeżdża.
My bacznie obserwowaliśmy dystrybutor: zatankowaliśmy 20 litrów za 1,8 boliwara czyli jakieś 60 groszy. Kierowca zapłacił napiwek większy niż wartość benzyny. Dlatego większość osób nawet nie wie ile ona kosztuje :). Ilekroć myślę o cenie benzyny w Wenezueli zastanawiam się, gdzie bym jeździł gdyby u nas była taka cena.